Razor logo for web.eps
Tan Central front page banner ad 112708_Layout 1.pdf
  Barr-Reeve Basketball
Day
Date
Opponent
Place
Time
Win/Loss
Wednesday
November 25
Away
6:30 p.m.
L 56-60
Friday
December 4
Away
6 p.m.
W 56-47
Saturday
December 5
Home
6 p.m.
W 55-51
Friday
December 11
Tecumseh
Away
6:30 p.m.
W 67-31
Tuesday
December 15
North Knox
Away
6 p.m.
W 75-50
Friday
December 18
Shoals
Away
6 p.m.
W 69-34
Tuesday
December 22
Northeast Dubois
Away
4:30 p.m.
W 55-36
Monday
December 28
@ ND
tbd
L 56-58
Tuesday
December 29
GPBC vs. South Knox
@ ND
4:30 p.m.
W 60-44
Wednesday
December 30
@ ND
4:30 p.m.
W 92-46
Tuesday
January 12
Home
6 p.m.
W 63-47
Saturday
January 16
Away
6 p.m.
L 46-33
Friday
January 22
Home
6:30 p.m.
W 59-39
Saturday
January 23
Home
6 p.m.
W 51-45
Friday
January 29
Away
6 p.m.
L 53-58
Thursday
February 11
South Knox
Away
6 p.m.
W 46-41
Saturday
February 13
Forest Park
Home
2 p.m.
W 53-41
Wednesday
February 17
Springs Valley (Homecoming)
Home
6 p.m.
W 70-40
Friday
February 19
Vincennes Rivet
Home
6 p.m.
W 68-43
Tuesday
February 23
White River Valley
Home
6 p.m.
W 53-40
Friday
February 26
Bloomfield (Senior Night)
Home
6 p.m.
W 78-44
Tuesday
March 2
Loogootee  (Sectional)
Loogootee
6 p.m.
W 44-37
Friday
March 5
Vincennes Rivet (Sectional)
Loogootee
6 p.m.
W 68-49
Saturday
March 6
Loogootee
7:30 p.m.
W 30-28
Saturday
March 13
Tecumseh (Regional)
Loogootee
10:30 a.m.
W 60-40
Saturday
March 13
Loogootee
8:00 p.m.
W 69-50
Saturday
March 20
Seymour
4:00 p.m.
W 59-48
Saturday
March 7
Bowman Academy (State)
Indianapolis
10:30 a.m.
 
 
 
 
 
 
 
Barr-Reeve Boys' Varsity and JV.tif
Junior Varsity Roster
Grade Name Number
10 Matt Swartzentruber  10
11 Andrew Graber  12
11 Ethan Doyle  20
11 Hunter Knepp  22
11 Matt Wagler  24
9 Heath Graber  30
10 Jonathon Gingerich  32
10 Justin Graber  34
11 Landon Lengacher  40
10 Andre Knepp  42
10 Matt Rohrer  42
10 Cody Wagler  42
11 Beau Sluder  44
9 Jacob Bledsoe  50
11 Tyler Schultheis  52
DSC_0028.JPG
DSC_0025.JPG
Varsity Roster
Grade Name Number
12 Josh Swartzentruber  14
12 Willie Helms  20
11 Hunter Knepp  22
12 Trey Hughes  24
9 Heath Graber  30
10 Jonathon Gingerich  32
12 Christian Duncheon  34
10 Ashton Wagler  40
12 Jordan Sinnott  42
12 Brandon Graber  44
2009-10 Boys’ Junior High Basketball
Date
Opponent
Place
Time
7th W/L
8th W/L
November 10
Home
6 p.m.
W 25-22
W 34-14
November 16
Springs Valley
Away
6 p.m.
W 51-5
W 34-20
November 21
Home
1 p.m.
W 45-14
W 62-19
November 23
Home
6 p.m.
W 52-13
W 41-23
December 3
North Daviess
Away
6 p.m.
W 68-13
W 26-17
December 5
Away
1 p.m.
W 30-26
W 38-19
December 7
White River Valley
Away
6 p.m.
W 58-13
W 40-24
December 8
Vincennes Clark
Home
6 p.m.
W 25-13
L 30-37
December 10
Home
6 p.m.
W 60-25
W 45-19
December 14
Away
6 p.m.
W 55-14
W 59-19
January 4
Forest Park
Home
6 p.m.
W 53-29
W 40-32
January 7
South Knox
Home
6 p.m.
  ------------
    ----------------
January 11
Washington Catholic
Away
6 p.m.
W 45-14
   ----------------
January 19
Washington
Home
6 p.m.
W 51-16
W 46-44
January 21
Jasper
Away
6 p.m.
W 39-23
W 38-32
January 25
Vincennes Rivet
Away
6 p.m.
 
 
January 26
Northeast Dubois
Away
6 p.m.
W 36-16
W 31-30
February 1
North Knox
Home
6 p.m.
W 40-16
W 34-15
February 2
South Knox
Home
6 p.m.
W 47-19
W 33-23
February 4
Wood Memorial
Away
6:30 p.m.
 
 
February 6
7th Grade Tourney
tbd
10 a.m.
 
 
February 6-13
Blue Chip Conference-Loogootee
tbd
tbd
  ---------------
W 45-22
Junior Varsity Coach
Aaron Ash
Head Coach
Bryan Hughes
7th & 8th Grade Roster
7th Ethan Duncheon  
7th Drew Fields  
7th Jeremy Graber  
7th Josh Graber  
7th Lucas Graber  
7th Jeff Harrawood  
7th Wyatt Helms  
7th Matt Stoll  
7th Connor Swartzentruber  
7th Seth Swartzentruber  
7th Addison Wagler  
7th Chris Wittmer  
7th Dakota Woodall  
8th Jayland Baker  
8th Justin Barnett  
8th Micah Bullock  
8th Sam Craney  
8th Colten Crew  
8th Clay Cummings  
8th Ryan Knepp  
8th Logan Lengacher  
8th Jon McMullen  
8th Trevor Steiner  
8th Chayse Wagler  
8th Martin Winkler  
5th & 6th Grade Roster
2009-10 Boys’ 5th & 6th Grade Basketball
Grade Name
6th Keith Barnett  
6th Adam Graber  
6th  Blake Hoover  
6th Logan James  
6th Daylon Knepp  
6th Kalin Knepp  
6th Colton Lottes  
6th Gage Miller  
6th Jarit Perkins  
6th Stephen Wilson  
6th Trevor Yoder  
5th Seth Cornelius  
5th Michael Duvall  
5th Austin Fox  
5th Kolton Graber  
5th Trenton Graber  
5th Cameron Kavanaugh  
5th Trevor Lengacher  
5th Levi Murdach  
5th Kalen Ochs  
5th Hawk Royer  
5th Will Scott  
5th McCaleb Stoll  
5th Justin Wagler  
5th Mitchell Wagler  
5th Jonathon Walker  
5th Jacob Winkler  
4th Joseph Bledsoe  
4th Thomas Miller  
4th Nick Parsons  
4th Kaden Roark  
4th Austin Yoder  
Date
Opponent
Place
Time
5th W/L
6th W/L
November 9
Griffith
Away
6 p.m.
W 44-6
W 37-20
November 17
Northeast Dubois
Home
6 p.m.
W 52-15
W 46-22
November 21
Shoals
Away
9 a.m.
W 50-2
W 49-26
December 1
South Knox
Home
6 p.m.
W 31-19
W 47-22
December 5
Vincennes Rivet
Home
9:30 a.m.
W 41-10
W 42-35
December 12
Washington Catholic
Away
9:30 a.m.
 
 
December 14
Lena Dunn
Home
6 p.m.
 
 
December 19
Loogootee
Away
9:30 a.m.
A: W 18-9
B: W 9-8
 
January 9
North Daviess
Home
9:30 a.m.
 
 
January 11
North Elementary
Home
6 p.m.
 
 
January 16
South Knox
Away
9:30 a.m.
 
 
January 23
Springs Valley
Home
9:30 a.m.
 
 
January 30
Pike Central
Home
9:30 a.m.
 
 
February 1
Veale
Away
6 p.m.
W 48-18
W 44-22
February 6
Washington Catholic
Home
9:30 a.m.
 
 
February 8
5th Grade South Knox Tourney
Away
6 p.m.
 
 
February 13
6th Grade Pike Central Tourney
Away
tba
 
 
February 13
5th Grade South Knox Tourney
Away
tba
 
 
February 15
6th Grade Pike Central Tourney
Away
tba
 
 
Soap-Opera-Laundry-front-pa.gif
Barr-Reeve Viking Logo.tif
2009-10 Varsity Boys’ Basketball