Razor logo for web.eps
Tan Central front page banner ad 112708_Layout 1.pdf
Loogootee Basketball
LHS-Boys'-Varsity.gif
’09-’10 Boys’ Varsity Basketball
Wagoner,-Mike-LHS-Varsity-C.gif
Day
Date
Opponent
Place
Time
Win/Loss
Saturday
November 28
Home
10:30 a.m.
W  73-37
Saturday
November 28
Home
8 p.m.
W 50-46
Friday
December 4
Home
8 p.m.
W 49-25
Saturday
December 5
Away
7:30 p.m.
W 48-39
Friday
December 11
Away
8 p.m.
L 64-70
Tuesday
December 15
Home
7:30 p.m.
W 54-45
Friday
December 18
Home
7:30 p.m.
W 62-46
Tuesday
December 22
Away
8 p.m.
L 58-37
Saturday
January 2
Away
7:30 p.m.
W 69-34
Tuesday
January 12
Home
8 p.m.
W 59-42
Saturday
January 16
Home
7:30 p.m.
L 33-46
Friday
January 22
Away
7:30 p.m.
W 76-59
Saturday
January 23
Home
8 p.m.
W 56-39
Friday
January 29
Away
7:30 p.m.
L 39-47
Saturday
January 30
Away
7:30 p.m.
W 49-37
Thursday
February 11
Home
7:30 p.m.
W 53-50
Tuesday
February 16
Washington Catholic
Away
8 p.m.
W 70-45
Saturday
February 20
Mitchell
Home
7:30 p.m.
W 55-40
Tuesday
February 23
Jasper
Home
8 p.m.
W 48-47
Thursday
February 25
North Knox
Away
7:30 p.m.
W 52-29
Tuesday  
March 2
Barr-Reeve Sectional
LHS
6:00 p.m.
L 37-44
Head Coach: Mike Wagoner        
2009-2010 Roster
to view the
Official Program of
The Loogootee Tribune Thanksgiving Classic
No.  Player        Ht.      Gr.
4  Greg Woody  5’9” 12
10  Tyler Jacobs  5’10” 11
12  Josh Divine  5’7” 12
13  Travis Sergent 6’0” 12
20  Jordan Arvin  6’4” 12
No.  Player                 Ht.   Gr.
21  Bryant Ackerman 6’0” 10
23  Matt Tucker  5’10” 11
24  Clinton Burch 5’10” 11
30  John Baugh  5’11” 11
32  Conner Wittmer 6’4”  9
No.  Player        Ht.   Gr.
33  Ben Hogan  6’4” 11
40   Daniel Wildman 6’2” 11
44  Stephen Bradley 6’2” 11
45  Tanner Trambaugh 6’2” 11
Freshman - Coach Bruce Wade
Junior Varsity - Coach Mike Wininger
LHS-Boy's-Freshman.gif
LHS-Boys'-Junior-Varsity.gif
Front Row (L-R): Alex Frye, Ryan Vaupel, Coach Bruce Wade, Cam Hedrick, and Will Nonte. Second Row (L-R): Colin Nelson, Zach Dove, Jon Sherfick, Cam Wagler, Waylon Matthews, and Grant Arvin.
First Row (L-R): Clinton Burch, Tyler Jacobs, Stephen Bradley, Coach Mike Wininger, Daniel Wildman, Tanner Trambaugh, and Matt Tucker. Second Row (L-R): Luke Jones, Colin Nelson, Kirk Lengacher, Jon Sherfick, Aaron Howell, Austin Bradley, and Waylon Matthews.
7th-Grade-Boys'-Basketball.gif
’09-’10 Boys’ 7th & 8th Grade Basketball
8th-Grade-Boys'-Basketball.gif
Date
Opponent
Place
Time
Win/Loss 7th
Win/Loss 8th
November 7
Away
9 a.m.
see link
see link
November 10
Away
6 p.m.
L 22-25
L 14-34
November 14
Home
9 a.m.
W 46-10
W 52-13
November 16
Home
6 p.m.
W 42-21
W 42-31
November 19
Away
6 p.m.
 
W 42-34
November 23
Home
6 p.m.
W 38-9
L 29-32
December 1
Home
6 p.m.
L 23-29
W 39-30
December 3
Home
6 p.m.
W 42-33
W 31-29
December 7
Away
6 p.m.
W 41-15
W 48-40
December 8
Home
6 p.m.
W 34-21
W 25-22
December 14
Away
6 p.m.
W 42-25
W 52-25
December 17
Washington Catholic
Home
6 p.m.
A: W 59-33
B: W42-28
   -----------
January 5
Pike Central
Away
6 p.m.
W 37-23
W 24-12
January 7
White River Valley
Away
6 p.m.
W 56-14
W 45-30
January 11
Vincennes Rivet
Home
6 p.m.
W 47-11
W 28-20
January 14
Wood Memorial
Home
6:30 p.m.
W 55-10
W 36-23
January 16
South Knox (8th A & B)
Home
1 p.m.
  -------------
A: W13-11
B: L 13-28
January 16
South Knox (7th A&B)
Away
1 p.m.
A: W 44-32
B: 36-25
W 13-11
January 21
Jasper Holy Family
Away
6:30 p.m.
W 41-15
W 39-19
January 25
Mitchell
Home
6 p.m.
W 48-18
W 31-16
January 28
North Daviess
Away
6 p.m.
W 47-20
W 39-25
February 1
Jasper 8th Tourney-Jasper
Away
6 p.m.
  --------------
W 35-31
February 2
JasperTourney-Heritage Hills
Away
6 p.m.
  --------------
L 33-42
February 6
Loogootee 7th Tourney
Home
9 a.m.
 
 
February 6
Blue Chip at Barr-Reeve
Away
11:15 a.m.
 ----------------
L 22-45
7th Grade Boys Basketball
First row (L—R)  Josh Sibrel, Ryan Howell, Kris Lyon, Jayce Wagoner and Frank Bratton.  Second row (L—R) Mac Osborne, Jordan Berry, Dylan Street, Gabe Nolley and Pryce Hedrick.  Third row (L—R) Austin Mesarosh, Ben Blackwell, Coach Lee Kavanaugh, Darian Stewart and Hayden Bell.  
8th Grade Boys Basketball
First row (L—R) Kyle Lark, Tyler Stoll, Tyson Sanders, Caleb Dant and Justin Gibson.  Second row (L—R) Casey Miller, Webb Crane, Tylan Norris, Michael Stewart, Gage Harder and Brandon Wilz.  Third row (L—R)  Dirk Fahey, Coach Chad Wade, and Matt Mathies.  

5th-Grade-Boys'-Basketball.gif
6th-Grade-Boys'-Basketball.gif
’09-’10 Boys’ 5th & 6th Grade Basketball
Date
Opponent
Place
Time
Win/Loss 5th
Win/Loss 6th
November 21
Away
10 a.m.
    -------------
A: L 29-37 B: W 25-13
November 30
Home
6 p.m.
W 42-2
W 42-21
December 5
Home
9:30 a.m.
   -----------------
W 26-15
December 7
Home
6 p.m.
 L 12-29
W 32-26
December 8
Washington Cath. (5th A&B)
Away
6 p.m.
Cancelled
Cancelled
December 12
Holy Family
Away
9:30 a.m.
 
W 20-16
December 17
Away
6 p.m.
   ---------------
L 15-33
December 19
Away
9:30 a.m.
 
L 11-33
December 21
Home
6 p.m.
   ---------------
A: L 15-33 B: L 7-32
January 4
Jasper 10th St. Elem. (5th)
Away
6 p.m.
A: W 22-11
B: W 17-13
   -------------------------
January 5
Springs Valley
Home
6 p.m.
W 17-13
W 26-15
January 7
Bloomfield
Home
6 p.m.
 
 
January 12
Ireland Elem. (5th A&B)
Away
6 p.m.
 
---------------------------
January 18
Pike Central (6th A&B)
Away
6 p.m.
 
A: 31-17 B: W 20-9
January 23
Vincennes Rivet
Away
9:30 a.m.
 
L 20-35
January 26
Orleans
Home
6 p.m.
 
 
January 30
Wash. Catholic (5th A&B)
Home
9 a.m.
 
  ---------------------------
February 1
Northeast Dubois (5th A&B)
Away
6 p.m.
 
   --------------------------
February 2
South Knox (5th A&B)
Home
6 p.m.
 
  ---------------------------
February 4
North Daviess (6th A&B)
Home
6 p.m.
   -------------------
 
February 4
North Daviess (5th A&B)
Away
6 p.m.
 
   ---------------------------
February 8
Shoals
Home
6 p.m.
 
 
February 13
Pike Central Tourney (6th A)
Away
9 a.m.
   ------------------
 
5th Grade Boys Basketball
First row (L—R) Blake Ziegler, Tokala Richardson, Clayton Thomas, Jacob Nonte, and Landon Bell.  Second row (L—R) Zack Staats, Jordan Clark, Cole Gillick, Tye Collins and Wyatt Nonte.
6th Grade Boys Basketball
First row (L—R) Reuben Ritchey, Logan Carrico, Jess Divine, Eric Lark and Seth Wagler.  Second row Brett Robinson, Wyatt Wade, Brandon Lindsey, Bladen Allbright, Cole Walker and Corey Jacobs.  Third row (L—R) Gavin Wittmer, Trysten Booker, Nick Lett, Jake Blackwell, and Landon Wittmer
lion.gif